دلایل چاق ماندن و چاق شدن

زن 5-6 سال است که درگیر انجام شیوه های مختلف لاغری شده است از رژیمهای آب درمانی تا استفاده از شیوه های طب مکمل همانند ماساژدرمانی وطب سوزنی وحتی هیپنوتیزم را تجربه کرده اما هنوز هم مهمترین دغدغه زندگیش چاقی است.

به گزارش جوان ایرانی، برلیانت بزرگمهر دبیر ونایب رئیس انجمن تغذیه ایران درحاشیه برگزاری دومین سمپوزیوم تغذیه ای آسیا در بیمارستان فوق تخصص رضوی درباره این که چرا بعد از رژیم نمی توانیم وزن خودرا حفظ کنیم می گوید :ازمهمترین علت آن ضعف آگاهی های تغذیه ای است که افراد به مضرات چاقی واقف نیستند. اغلب تصورمی کنند جدی ترین مضرات چاقی داشتن ظاهری نازیباست . اصول صحیح رژیمهای لاغری را نمی دانند ازاین رو شیوه های نادرست را برای کاهش وزن انتخاب می کنند. حتی خودسرانه رژیم گرفته ویا به سراغ افراد غیر متخصص می روند. گرچه درابتدا به خوبی کاهش وزن را تجربه می کنند اما چون این رژیم غذایی غیر اصولی بوده تبعاتی را نیز به همراه دارد. همچنین درادامه روند کاهش وزن بدن به مصرف کمتر انرژی سازگاری نشان می دهد .چون دیگر نمی توانند این سبک رژیم راادامه دهند آن را شکسته ودوباره دچار پرخوری می شوند. مهمترین راه کار ماندگاری وزن این است از رژیمهای کم کالری و خودسرانه پرهیز کنند. زیرا گاه تاکید بر رژیمهای دشوارافراد را دچاراسترس کرده وبه سوی پرخوری می برد. درحالی که رژیم مناسب این است که ایرادات تغذیه ای رااصلاح کند.
وی ادامه می دهد: سلولهای عصبی فقط از طریق مواد قندی ونشا سته ای تغذیه می شوند ودرصورت تغذیه های کم کالری افراد به مصرف این مواد حریص شده وبعد ازمدتی به مواد پرکالری پناه می برند.درحالی که سبک تغذیه ا�� سالم این است که درتمام مدت عمر قابل اجرا باشد و فرد از اجرای آن نیز احساس لذت وخوشایندی داشته باشد.همچنین در روند سلامت وی نیز موثر باشد .
این کارشناس تغذیه ای به ارتباط میان تغذیه و سلامت روان تاکید کرده ومی گوید: افرادی چاق دچار افسردگی بیشترهستند زیرا برخی مواد غذایی همانند ویتامینهای گروه ب ، ث ،ید وآهن بر کارآیی سیستم سلامت عصبی موثراست .درصورت تغذیه نامناسب همانند رژیمهای کم کالری ومحدودکننده به دلیل کاهش افراطی انرژی و پروتئین باعث صدمه به سیستم عصبی می شوند .همچنین به دلیل کاهش شدید قند خون دچارافسردگی وکاهش حافظه میشود. به همان نسبت اعصاب بر تغذیه تاثیرگذاراست زیرااسترس به دو طریق دچارچاقی می کند از یک سو پرخوری عصبی ایجاد کرده واز سوی دیگر تنظیم کارکرد دستگاههای بدن را دچاراختلال میکند .به گونهای که باعث می شود سوخت وساز بدن به درستی انجام نشود.درواقع بین تغذیه وسلامت روان رابطه دوسویه دیده می شود.

دکترفرهاد حسین پناه فوق تخصص غدد نیز می گوید: درحوزه درمان دارویی چاقی اتفاق خاصی نیفتاده واین که ما منتظر باشیم که دربازه زمانی کوتاه به کاهش وزن برسیم آرمانی است درواقع داروهای موثر ودارای مجوز دردنیا حدود سه داروست که درکشورمانیز یک دارودیده میشود.البته درهمین داروها قدرمطلق کاهش وزن ی که حاصل میشود خیلی چشمگیرنیستوحتی با تغییر سبک تغذیه نیز به این میزان کاهش خواهید رسید.همچنین امکان بازگشت چاقی پس از اتمام دوره مصرف وجود دارد این در داروهای دارای مجوز وتایید شده است حال آن که امروزه با انبوهی ازداروهای لاغری غیرمجاز مواجه هستیم که نه تنها خاصیت چندانی ندارند که باعث عوارض بیشماری می شوند. اما به دلیل اقبال مردم دنیا به اینگونه داروها بازار سود آوری را فراهم کرده است. برای نمونه وب سایتها وشبکه های ماهواره ای وشبکه های اجتماعی گسترده ای را می بینید که دراین زمینه لاغری و افزایش قد فعال هستند .
این فوق تخصص غدد درون ریز ادامه می دهد: در سالهای اخیر به دنبال بهبود تغذیه مردم دنیا شاهد کاهش سن بلوغ هستیم ازاین رو تعاریف مربوط به بلوغ زود رس نیز تغییرکرده است .اما به طورکلی چاقی های افراطی ومرضی نیز باعث افزایش سن بلوغ وبلوغ دیررس اطفال میشود.

 

منبع: قدس آنلاین

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه