اهمیت کشف بوزون هیگز از آن جهت است که در صورت اثبات وجود آن به صورت تجربی میتوان مفاهیم فیزیکی مثل اینکه چرا ذرات جرم دارند را توضیح داد.

اهمیت کشف بوزون هیگز از آن جهت است که در صورت اثبات وجود آن به صورت تجربی میتوان مفاهیم فیزیکی مثل اینکه چرا ذرات جرم دارند را توضیح داد. در نتیجه بوزون هیگز میتواند پیشرفتی شگرف در توضیح برخی مفاهیم فیزیکی ارائه دهد که تا پیش از این هیچگاه چنین چیزی امکان پذیر نبود.بر اساس گفته پائولین گاگون فیزیکدان همکار با مرکز تحقیقات هسته ای اروپا، بر اساس یافته های جدید دانشمندان اطمینان بیشتری درباره یافتن بوزون هیگز پیدا کرده اند، اما با این حال آنها تنها ۹۹٫۹ درصد از این امر اطمینان دارند.

قدمی دیگر در راه اثبات کشف ‘بوزون هیگز’

در ماه جولای سال گذشته میلادی دانشمندان در بزرگترین مرکز شتاب دهی ذرات که در مرز سوییس قرار گرفته و ارزشی ۱۰ میلیارد دلاری دارد، اعلام کردند که بر اساس آزمایشها، آنها ذره ای شبیه بوزون را کشف کرده اند. اگرچه در آن زمان دانشمندان و محققان نمیتوانستند با اطمینان اعلام کنند آنچه کشف کرده اند همان بوزون هیگز است اما با انجام آزمایشهای دیگر و تست کردن مشخصات بدست آمده از ذره مشاهده شده ( در واقع تأثیرات آن)، آنها به اطمینان بیشتری درباره کشف بوزون رسیدند.
گارگون در حاشیه کنفرانسی که چهارشنبه ۶ مارچ در ایتالیا برگزار شد اعلام کرد این ذره بسیار به بوزون هیگز شباهت دارد.
وی در ادامه یافتن این ذره را با یافتن یک شخص مقایسه میکند و میگوید که این ذره ظاهری همانند بوزون دارد، مانند بوزون با شما حرف میزند، حتی مقل بوزون برای شما آواز میخواند اما دانشمندان میخواهند اطمینان پیدا کنند که آیا این ذره مثل بوزون میرقصد یا نه.
وی همچنین اضافه میکند که تنها احتمال دیگر برای ذره کشف شده این است که این ذره گراویتون باشد. گراویتون ذره زیر اتمی دیگری است که متناظر با توضیح میدان جاذبه است و نه جرم اجسام.

با تست کردن اسپین این ذره، دانشمندان میتوانند اطمینان پیدا کنند که آیا این ذره همان بوزون هست یا نه. در صورتی که این ذره دارای اسپین داخلی نباشد، همان بوزون هیگز خواهد بود اما در صورتی که این ذره دارای اسپین داخلی بزرگی باشد، این ذره گراویتون خواهد بود.
کنفرانس روز چهارشبه تنها ارائه یک تیم تحقیقاتی بود و دیگر تیمها در هفته های بعد به ارائه دستاوردهای خود خواهند پرداخت.
سن کارول فیزیکدان دانشگاه کالیفرنیا که در تحقیقات نبوده است در این باره میگوید که دانشمندان بسیار دقیق بوده اند و تمام موارد را درنظر گرفته اند.
او در ادامه درباره اهمیت کشف بوزون هیگز میگوید، بدون وجود بوزون هیگز که بتواند دلیلی برای جرم داشتن ذراتی همچون الکترون و اجسام ارائه دهد، اتمی وجود نخواهد داشت، همچنین دانشی به نام شیمی وجود نخواهد داشت، و توضیح بسیاری دیگر از مفاهیمی که تلویحا با جرم اجسام پیوند خورده اند امکان پذیر نخواهد بود.

منبع: ileev

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه